Forum Forum studentów bibliotekoznawstwa UŚ Strona Główna Forum studentów bibliotekoznawstwa UŚ
Studenci - bibliotekarze, informolodzy.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Od pani dr Langer [ważne !]

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum studentów bibliotekoznawstwa UŚ Strona Główna -> Aktualności
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kaczak
Administrator



Dołączył: 03 Lip 2006
Posty: 162
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 1/5

PostWysłany: Czw 23:59, 22 Lut 2007    Temat postu: Od pani dr Langer [ważne !]

Schemat konspektu zajęć edukacyjnych (wzór)
1. Nazwisko i imię nauczyciela:
2. Przedmiot:
3. Konspekt zajęć edukacyjnych w klasie.......(szkoła...):
4. Temat zajęć:
5. Cele zajęć
Cel główny:
Cele operacyjne:
I. Na poziomie wiadomości uczeń powinien:
A. zapamiętać
B. rozumieć
II. Na poziomie umiejętności uczeń powinien umieć:
A. w sytuacjach typowych:
B. w sytuacjach problemowych:
6. Formy pracy:
7. Pomoce dydaktyczne:
8. Plan lekcji (kolejne części zajęć i przewidywany budżet czasu):

Ogniwa lekcji Tok zajęć w zarysie Czas Metody Pomoce dydaktyczne
Część organizacyjna
Część
zasadnicza
Podsumowanie lekcji

9. Przebieg lekcji:
10. Temat pracy domowej:

Notatka pohospitacyjna lekcji bibliotecznej (wzór)

1. Imię i nazwisko sporządzającego notatkę
2. Imię i nazwisko osoby hospitowanej
3. Przedmiot
4. Temat lekcji
5. Klasa
6. Szkoła
7. Analiza przebiegu lekcji:
a) Sformułowanie i sposób podania celów lekcji. Stopień ich realizacji w toku lekcji.
b) Dobór i wartość dydaktyczno-wychowawcza zastosowanych metod
c) Dobór i zastosowanie środków dydaktycznych
d) Konstrukcja lekcji, jej zasadność i układ poszczególnych części oraz zaplanowanie i faktyczne wykorzystanie czasu lekcji
e) Poprawność merytoryczna podawanego na lekcji materiału nauczania
f) Wiązanie teorii z praktyką. Kształtowanie umiejętności i nawyków stosowania poznanej na lekcji wiedzy
g) Ogólna atmosfera lekcji. Świadoma dyscyplina uczniów oraz ich aktywność, samodzielność i inicjatywa
h) Postawa nauczyciela i jego kierownicza rola na lekcji
i) Ogólne wrażenie oraz ocena lekcji



cześć więcej informacji od pani dr Langer na temat poniedziałku w piątek 23.02 około 20h. pozdrowienia Anna Gaj


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Anna Gaj




Dołączył: 22 Lut 2007
Posty: 24
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 21:27, 23 Lut 2007    Temat postu: od pani dr Langer! [WAŻNE]

Witam wszystkich i od razu przekazuję wiadomości od pani dr Langer. W poniedziałek 26.02.07 NIE MA ZAJĘĆ. To co było zadane na poniedziałek zrealizujemy za tydzień.( dotyczy osób, które maja ćwiczenia z panią dr Langer)!
pozdrawiam Anka


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
aMMa




Dołączył: 30 Paź 2006
Posty: 23
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 23:31, 23 Lut 2007    Temat postu:

a czy ktos orientuje sie jak wygląda poniedzialek w przypadku cwiczen z mgr Maklesem? są przesunięte wczesniej, spotykamy sie o normalnej porze a może mgr też odwołał? :D bo z tego co pamietam to ktos sie miał z nim kontaktowac... i to był chyba mężczyzna... :D

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kornik




Dołączył: 05 Lip 2006
Posty: 64
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 2/5
Skąd: jura krakowsko-częstochowska

PostWysłany: Sob 10:29, 24 Lut 2007    Temat postu:

zapytam i napisze
zajęcia [z mgr Maklesem - przyp. adm] są o 10.00
jutro jednak zajęć nie ma odrobimy je , wiec wolne ...

/postaraj się edytować posty, a nie pisać jeden pod drugim... Admin ostrzeżenia wstawia za to, o ile nie jest to podyktowane jakimiś szczególnymi względami - "Życzliwy"


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Anna Gaj




Dołączył: 22 Lut 2007
Posty: 24
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:35, 18 Mar 2007    Temat postu:

Pani dr Langer poinformowała mnie, że w poniedziałek na wykładzie będziemy omawiać wzorcową lekcję biblioteczną, jeszcze będziemy przeglądać konspekty, a druga grupa ćwiczeniowa będzie miała krótsze zajęcia, bo pani idzie na promocję doktorską.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
zalogowałam_się:)




Dołączył: 30 Mar 2007
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 10:31, 07 Kwi 2007    Temat postu:

A czy ktoś może wie, jak nazywa się nauczycielka i jak dokładnie nazywa się szkoła? Bo nie mam pojęcia a muszę zrobić konspekt Smile.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kornik




Dołączył: 05 Lip 2006
Posty: 64
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 2/5
Skąd: jura krakowsko-częstochowska

PostWysłany: Sob 14:02, 07 Kwi 2007    Temat postu:

Szkoła Podstawowa nr 37 w Katowicach , a pani to Aniela Ślipek

jeśli się myle prosze poprawić Wink
pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
zalogowałam_się:)




Dołączył: 30 Mar 2007
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 15:47, 10 Kwi 2007    Temat postu:

Dzięki:)

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Anna Gaj




Dołączył: 22 Lut 2007
Posty: 24
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:03, 10 Maj 2007    Temat postu:

W poniedziałek 14 maja nie mamy zajęć z panią dr Langer. Zagadnienia jak tylko zostaną mi przesłane to je poślę na forum. Pani obiecała, że będą jeszcze w tym tygodniu.
Miłego zatem wypoczynku życzę wszystkim.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Anna Gaj




Dołączył: 22 Lut 2007
Posty: 24
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 11:44, 17 Maj 2007    Temat postu:

Witam, przesyłam Pani zagadnienia do egzaminu. Obejmują one tematykę wykładów i ćwiczeń. Przypominam, że egzamin odbędzie się 4.06, czyli w poniedziałek. Należy wcześniej uzyskać zaliczenie z ćwiczeń (wpisane do indeksu w przypadku studentów, którzy mają zajęcia z mgr K. Maklesem). Pozdrawiam

Dr Hanna Langer
Zagadnienia egzaminacyjne
Metodyka pracy nauczyciela bibliotekarza

1. Przysposobienie czytelnicze i informacyjne do 1939 r.
Praca z czytelnikiem w bibliotece szkolnej do 1939 r. Biblioteki publiczne dla dzieci do 1939 r. Przysposobienie biblioteczne w bibliotekach publicznych dla dzieci (do 1939 r.). Przysposobienie czytelnicze i informacyjne w latach 1945-1983 oraz 1983-1999 r. „Program pracy biblioteki szkolnej” (1983 r.).
2. Edukacja czytelnicza i medialna po 1999 r.
a) Reforma systemu oświaty z 1999 r.: podstawowe założenia; zmiana struktury systemu edukacji; podstawa programowa kształcenia ogólnego – zasadniczy akt prawny reformy. Integracja i korelacja w nauczaniu. Rodzaje nauczania zintegrowanego (jednoprzedmiotowe, wieloprzedmiotowe, międzyprzedmiotowe). Cele i formy integracji wiedzy (nauczanie zintegrowane; nauczanie blokowe; ścieżki edukacyjne).
b) Edukacja czytelnicza i medialna jako ścieżka międzyprzedmiotowa: Definicja ścieżki. Modele i formy realizacji ścieżki. Rodzaje edukacji czytelniczej i medialnej. Cele edukacji czytelniczej i medialnej. Przyczyny wprowadzenia ścieżki. Udział nauczyciela bibliotekarza i innych nauczycieli oraz pracowników różnych bibliotek w realizacji ścieżek edukacyjnych. Wybrane programy edukacji czytelniczej i medialnej.
c) Wytyczne IFLA.
d) Standardy osiągnięć informacyjnych uczniów. Zasady nauczania i uczenia w media center.
e) Współpraca bibliotek szkolnych i publicznych za granicą.
3. Przebudowa podstawy programowej kształcenia ogólnego – podstawowe założenia.
4. „Library anxiety” – lęk przed biblioteką.
5. Operacjonalizacja celów kształcenia: cele ogólne i cele operacyjne. Zastosowanie taksonomii celów nauczania Bolesława Niemierki w przygotowaniu zajęć z edukacji czytelniczej i medialnej.
6. Zasady uczenia i wychowania. Struktury organizacyjne uczniów w czasie zajęć: praca zbiorowa, grupowa, indywidualna. Zalety i wady poszczególnych form pracy. Kryteria podziału na grupy, efektywność pracy grupowej. Lekcja, jej struktura i typy.
7. Metody nauczania; aktywizujące metody nauczania. Kryteria doboru metod nauczania.
8. Biblioterapia
a) Definicja; rodzaje; cele i zadania; metody, formy i środki w biblioterapii; warsztat biblioterapeuty;
b) Uczestnicy biblioterapii.
c) Dziecko niepełnosprawne intelektualnie i jego potrzeby. Rewalidacja dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. Biblioteka szkolna pracownią biblioterapeutyczną (cele i zadania, funkcje). Biblioterapeuta. Modele postępowania biblioterapeutycznego. Atmosfera w procesie biblioterapii. Zastosowanie biblioterapii w rewalidacji dzieci niepełnosprawnych umysłowo.
d) Drama w biblioterapii
e) Uczeń z trudnościami w nauce w bibliotece szkolnej. Dysleksja – definicja. Terapia dzieci dyslektycznych. Specjalne materiały czytelnicze. Programy terapeutyczne i profilaktyczne. Uczeń przewlekle chory w bibliotece. Uczeń z dysfunkcją narządu wzroku.
9. Praca z uczniem zdolnym i twórczym w bibliotece szkolnej.
a) Uczeń zdolny – definicje.
b) Strategia kształcenia uczniów zdolnych w Polsce.
c) Szkolne przyczyny niepowodzeń uczniów zdolnych.
d) Rozwój twórczości dzieci i młodzieży: pojęcie twórczości i myślenia twórczego; dziecko i uczeń twórczy; wspieranie twórczych postaw uczniów.
e) Pedagogika twórczości.
10. Uczniowie z Syndromem Nieadekwatnych Osiągnięć Szkolnych
a) Pojęcie; charakterystyka uczniów;
b) Zasięg i przyczyny występowania zjawiska;
c) Praca wychowawcza z uczniami.
11. Formy pracy pedagogicznej nauczyciela-bibliotekarza z czytelnikiem indywidualnymi i zbiorowym: formy żywego słowa, formy teatralne, konkursy czytelnicze, gry i zabawy czytelnicze. Wykorzystanie dramy w bibliotece szkolnej. Organizacja aktywu bibliotecznego
12. Booktalking – promocja biblioteki i czytania wśród uczniów.
13. Kinezjologia edukacyjna. Metoda P. Dennisona.

Literatura
1. Andrzejewska J.: Bibliotekarstwo szkolne: teoria i praktyka. T. 2. Warszawa 1996, s. 11-17, 37-145.
2. Andrzejewska J.: Edukacja czytelnicza i medialna: poradnik metodyczno-programowy dla wszystkich typów szkół i bibliotek. Warszawa 2003, s. 5-18.
3. Antczak M.: Biblioterapia z wybraną grupą uczniów mających problemy z uczeniem się. W: Biblioterapia: z zagadnień pomocy niepełnosprawnym użytkownikom książki. Pod red. M. Fedorowicz, T. Kruszewskiego. Toruń 2005, s. 35-52.
4. Biblioteki szkolne: wytyczne IFLA. Oprac. T. P. Sætre i G. Willars [...]. Warszawa 2003, s. 25-28, 38-46.
5. Borecka I., Wontorowska-Roter S.: Biblioterapia w edukacji dziecka niepełnosprawnego intelektualnie: materiały dydaktyczne dla nauczycieli i bibliotekarzy. Wałbrzych 2003, s. 11-53, 55-76.
6. Borecka I.: Biblioterapia w edukacji czytelniczej i medialnej w szkole podstawowej i gimnazjum: materiały dydaktyczne dla nauczycieli i bibliotekarzy. Wałbrzych 2002, s. 9-14, 16-37, 57-62, 103-112.
7. Dagiel G.: Operacjonalizacja celów lekcji. „Biblioteka w Szkole” 1997 nr 2, s. 2-4.
8. Dennison P. E., Dennison G.: Kinezkologia edukacyjna dla dzieci: podstawowy podręcznik Kinezjologii Edukacyjnej dla rodziców i nauczycieli. Warszawa 2003.
9. Diagnostyczna i terapeutyczna funkcja biblioteki szkolnej: materiały z konferencji Wrocław, 25-26 września 2003 r. Pod red. S. Kubowa. Wrocław 2003, s. 57-121.
10. Dyrda B.: Diagnozowanie Syndromu Nieadekwatnych Osiągnięć, czyli jak rozpoznawać niepowodzenia szkolne uczniów z uzdolnieniami twórczymi. W: Nowe teorie twórczości; Nowe metody pomocy w tworzeniu: materiały z I sesji naukowo-metodycznej Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności, 12-14 X 2001 Kraków. Kraków 2002, s. 99-109.
11. Dyrda B.: Teoretyczne podstawy twórczości. W: Rozwijanie twórczości i inteligencji emocjonalnej dzieci i młodzieży: poradnik dla wychowawców i nauczycieli. Red. B. Dyrda. Kraków 2004, s. 11-23.
12. Kąkolewicz M., Pielachowski J.: Program nauczania edukacji czytelniczej i medialnej: szkoła podstawowa kl. IV-VI i gimnazjum kl. I-III. Poznań 1999.
13. Kupisiewicz C.: Podstawy dydaktyki ogólnej. Wyd. 10. Warszawa 1994, s. 134-159.
14. Langer H.: Booktalking może przygotować każdy – rady dla początkujących gawędziarzy. „Poradnik Bibliotekarza” 2004 nr 10, s. 28-30; nr 11, s. 31-33.
15. Langer H.: Nowy booktalking jako narzędzie aktywnej promocji biblioteki i czytania. „Notes Wydawniczy” 2004 nr 10, s. 22-26.
16. Multimedia, kultura czytelnicza i dostęp do informacji: materiały I szkoły letniej, Białystok 26-29 VI 2000. Red. A. Krawczuk, A. Sitarska. Białystok 2001, s. 36-56, 63-66, 75-78, 155-181.
17. Niemierko B.: Cele kształcenia. W: Sztuka nauczania: czynności nauczyciela: podręcznik dla studentów kierunków pedagogicznych. Pod red. K. Kruszewskiego. Warszawa 1992, s. 9-23.
18. Nowak A.: Rola biblioteki w pracy z uczniem zdolnym i trudnym. „Biblioteka w Szkole” 1992 nr 9, s. 2-4.
19. Półturzycki J.: Dydaktyka dla nauczycieli. Płock 2002, s. 151-164, 261-299.
20. Rau K., Ziętkiewicz E.: Jak aktywizować uczniów: „burza mózgów” i inne techniki w edukacji. Poznań 2000.
21. Wokół dydaktyki podmiotowej. Pod red. W. Kojsa, przy współudziale Ł. Dawid. Cieszyn 2003, s. 36- 39, 55-66.
22. Żukowska I.: Praca z aktywem bibliotecznym: poradnik metodyczny dla nauczycieli. Warszawa 2002.

Akty prawne:
1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 26 lutego 2002 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół. Dz. U. 2002 nr 51 poz. 458.
2. Zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 13 maja 1983 r. w sprawie programu pracy biblioteki szkolnej. Dz. Urz. MOiW 1983 nr 5 poz. 31.

Ania i Mirka


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Anna Gaj




Dołączył: 22 Lut 2007
Posty: 24
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 11:52, 17 Maj 2007    Temat postu:

proszę o komentarze.. i opinie..

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kis polski




Dołączył: 13 Lis 2006
Posty: 82
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: "Twoja ta ziemia, twoje na zawsze węgiel, żelazo, stal!"

PostWysłany: Czw 15:49, 17 Maj 2007    Temat postu:

Komentarz krótki i treściwy....

%$@#@*% ???


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
adsum
Administrator



Dołączył: 25 Lip 2006
Posty: 118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:04, 17 Maj 2007    Temat postu:

Trza sie podzielic materialem i opracowac.
Ktos chetny do opracowywania poza mna?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
pycio
Administrator



Dołączył: 03 Lip 2006
Posty: 48
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Mysłowice

PostWysłany: Pią 20:08, 18 Maj 2007    Temat postu:

ja mogę się pisać na współpracę, choć czasu mało, to coś dam radę wymodzić.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
supermenka84




Dołączył: 04 Lut 2007
Posty: 44
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: wieś

PostWysłany: Pią 23:18, 18 Maj 2007    Temat postu:

trochę tego sporo...a myślałam ze ten egzamin będzie należał to łatwiejszych....no cóż na tyle zagadnień to trzeba by było już zacząć się uczyć....

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum studentów bibliotekoznawstwa UŚ Strona Główna -> Aktualności Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin